Proč nakupovat dechové nástroje v našem e-shopu CMIAS.cz nebo v našem obchodním domě CMI plaza ? Nabízíme široký sortiment, z kterého si vybere jak začínající hudebník, tak i profesionální hráč. Do sortimentu jsme zařadili ověřené výrobce dechových hudebních nástrojů jako např. Yamaha, Suzuki, Beale, Hering, Amati, Aulos či Tombo. Dechové nástroje je možné si osobně prohlédnout a vyzkoušet v obchodním domě CMI plaza v Hradci Králové.
Začneme s tím, kam vůbec dechové nástroje fakticky spadají. Dechy patří mezi tzv. Aerofony. Pod tímto označením si představte všechny hudební nástroje, které vydávají zvuk chvěním vzduchového sloupce.
Pokud bychom chtěli dechové hudební nástroje rozdělit, pak se nejčastěji setkáte s dvěmi hlavními skupinami, kterými jsou žesťové dechové nástroje a dřevěné dechové nástroje. Rozdělení do těchto dvou skupin bylo z počátku dáno materiálem, ze kterého byl daný nástroj vyroben. Později se však nástroje zařazovaly podle typu konstrukce. Mezi dřevěné dechové hudební nástroje tak patří např. i příčné flétny a saxofony, které jsou vyráběny z kovu.
Nejprve se podíváme na nabídku žesťových hudebních nástrojů (setkat se můžete i s označením žestě či plechové hudební nástroje). Do této skupiny spadají veškeré nástroje, u kterých vzniká tón rozechvěním sloupce vzduchu pomocí rtů hráče. Na tento typ hudebního nástroje se tak nasazuje tzv. nátrubek (náústek).
Nátrubek má několik provedení, které se liší zejména tvarem a velikostí. Vše záleží na konkrétním hudebním nástroji, pro který je nátrubek určen. Z obecného hlediska je možné říci, že čím větší je nátrubek, tím níže zní příslušný hudební nástroj.
Zpět k žesťovým nástrojům. Do této kategorie paří např.: trubky, křídlovky, kornety, lesní rohy, tuby atp.
Jaké je použití žesťových dechových hudebních nástrojů? V tomto směru lze říci, že využití je poměrně široké. Žestě se používají jak v oblasti vážné hudby, tak i v populární hudbě (zejména v klasické taneční hudbě a v oblasti lidové dechové hudby). Významné zastoupení mají rovněž v jazzové hudbě.
Druhou skupinou jsou tedy již zmíněné dřevěné dechové hudební nástroje. V tomto případě vzniká tón nárazem zvuku na hranu otvoru nebo rozkmitáním plátku. Výška tónu je u dřevěných hudebních nástrojů určena pomocí rezonanční frekvence vzduchového sloupce.
U dřevěných hudebních nástrojů je možné udělat další dílčí rozdělení a to do tří podskupin (lépe řečeno druhů). Ty se liší způsobem, kterým vzniká tón. Jedná se o jednoplátkové dřevěné nástroje (např. saxofony či klarinety), dvouplátkové dřevěné nástroje (např. hoboje nebo fagoty) a flétny.
Na závěr si představíme některé dechové nástroje, které patří do skupiny dřevěných hudebních nástrojů. Jsou jimi např.: zobcové flétny, příčné flétny, pikoly, klarinety, saxofony, hoboje, fagoty aj.
![]() |
CMI Music s.r.o. Kladská 1117/25 500 03 Hradec Králové IČO: 25278851 |
![]() |
CMI plaza Prodejna hudebních nástrojů Kladská 1117/25 500 03 Hradec Králové |
![]() |
eBikeHK Prodejna elektrokol Pražská třída 755/176 500 04 Hradec Králové |
![]() |
obchod@cmias.cz |
![]() |
800 173 945 zelená linka zdarma |