Cmias.cz
Košík0,00 EUR
KlávesyKlávesy
PianaPiana
KytaryKytary
Bicí nástrojeBicí nástroje
DechyDechy
SmyčceSmyčce
Zvuková technikaZvuková technika
PříslušenstvíPříslušenství
Audio videoAudio video
CmiasÚvodCmiasPoradna

Jak naladit kytaru


Základní ladění
Je jasné, že nejjednodušší a nejrychlejší možnost jak kytaru naladit je podle ladičky. Ta nám ukáže který tón ladíme, jestli máme strunu utáhnout, nebo obráceně povolit, abychom naladili strunu s co nejvyšší přesností. „Sekce ladičky“ 
Ne vždy máme u sebe tento chytrý přístroj a musíme si poradit sami. Nejsnazší řešení je naladit spodní E strunu (podle jiného nástroje, podle nám známé písničky,…) Jelikož víme, že mezi jednotlivými strunami je pět půltónů, (až na výjimku mezi strunou G – H, kde máme půltóny jen čtyři!) můžeme naladit ostatní struny podle pátého pražce.
Tato metoda má svá úskalí. Pokud uděláte jakoukoli nepřesnost, projeví se vám to na ladění dalších strun. Ve finále vám kytara může pořád ještě neladit. Musíte si proto dávat pozor na správné domáčknutí struny, a bystře naslouchat kytaře. V nejlepším případě zjistíte, že při mírné rozladěnosti strun zvuk v pravidelných intervalech „pulzuje“ (každý tón má svoji frekvenci a vy potřebujete tyto frekvence srovnat). Toto pulzování zrušíme přesným doladěním, kdy už nám bude znít pouze jeden tón se stejnou frekvencí.
Ladění podle flažoletů:
Flažolet je jednou z mnoha technik hry na kytaru. Docílíme ho tak, že na čtvrtém, pátém, sedmém a dvanáctém pražci přiložíme prst na strunu, nezmáčkneme ji a zahrajeme pravou rukou na strunu námi zvolenou. Zní to trochu jako domovní zvonek. I tento zvuk má svoji frekvenci a my můžeme pomocí této frekvence dolaďovat! (Pozor! Není to pro úplné začátečníky!)
Stejnou frekvenci pro dolaďování mají tyto flažolety:
Jednou a dost – nefunguje
Byl by to krásný svět, kdyby nám kytara po naladění držela až do výměny strun. Tak to bohužel nechodí.. Takže se budeme muset spokojit s občasným dolaďováním.
Pokud natáhneme nové struny, musíme počítat se samovolným rozlaďováním v následujících dnech. Má to na svědomí nová struna, která není ještě pořádně utažena v ladícím kolíku. Pokud tomu chceme předejít, tak po čerstvém natažení strunu *vytaháme. Musíme ale opatrně, aby nám nepraskla! (zvláště u tenkých strun)
 *vytahování si představujme jako bychom chtěli kytaru zvednout za strunu
Různé ladění:
Postupem času se můžeme setkat s různým, nestandardním laděním.
Down 1/2 Step - Eb Ab Db Gb Bb Eb
- ladění, při kterém máme všechny struny podladěné o půltón
Down A Whole Step - D G C F A D 
- ladění, při kterém máme všechny struny podladěné o celý tón (využívají metaloví hráči)
Drop D - D A D G B E 
- ladění, při kterém máme podladěné basové E na tón D. Otevřou se nám tak nové možnosti, ale není tak možné zahrát vše (často „z lenosti“ rockových kytaristů)
Open G – D G D G H D 
- ladění do otevřeného akordu G dur (je tak laděné Dobro)
Zapamatujte si:
,,Emil hodil granát do atomové elektrárny.“
a máte pro začátek vyhráno…
Ale investovat do ladičky se vyplatí.
Byla tu zmiňovaná frekvence tónů, tak trochu fyziky na závěr:
Za CMI Melodia, Tomáš Cibor
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Nad 1.500 kč
doručení do 2. dne
Volejte specialistům zdarma
800 173 945
po - pá    8 - 17
Volejte specialistům zdarma
Možnost vrácení zboží
Možnost vrácení zboží
U nás máte možnost vrátit zboží
do 30 dnů
Prodloužená záruka
Prodloužená záruka
Na vybrané produkty poskytujeme prodlouženou záruční lhůtu 3 roky
Přehled novinek a akční nabídky zdarma do e-mailu
adresa  
CMI Melodia a.s.
Kladská 1117/25
500 03 Hradec Králové

IČO: 25278851

 
email   obchod@cmias.cz

mobil  800 173 945
zelená linka zdarma
   
 
Naše www
facebook           instagram           youtube           twitter           google+
 
Možnosti plateb
platby-moznosti
Zlaté Ověřeno zákazníky
HeurekaGarantovaný nákup
Mapa sortimentu
KlávesyKlávesy, keyboardyDigitální pianaStage pianaSyntetizátoryWorkstationZvukové moduly a sampleryMIDI, Master klaviaturyDigitální varhanyAkordeonyPříslušenství pro klávesyAkční nabídka klávesPoužité zbožíPianaKlavíryPianinaTransAcoustic™Digitální pianaSilentDisklavierPříslušenství klavírníKytaryAkustické kytaryKlasické kytaryElektrické kytaryUkuleleBasové kytaryElektro akustické kytaryTransAcoustic™Silent kytary12-strunné kytaryAkustické baskytaryLevoruké kytaryOstatní drnkací nástrojeKytarové aparaturyBaskytarové aparaturyPříslušenstvíAkční nabídka kytarPoužité zbožíBicí nástrojeAkustické soupravyJednotlivé bubnySnare bubnyElektronické bicíHardwareČinelyBlányPaličkyPerkuseKoncertní bicíPochodové bicíPříslušenstvíAkční nabídka bicíDechyZobcové flétnyPříčné flétnyHarmonikyTrubkyKřídlovkyKornetyLesní rohyTrombonySaxofonyKlarinetyFagotyHobojePanovy flétnySpeciálníNátrubky a hubičkyPříslušenstvíAkční nabídka dechySmyčceAkustické smyčceSilent, elektrickéPříslušenstvíStruny pro smyčcové nástrojeAkční nabídka smyččeZvuková technikaOzvučovací sestavyPasivní reproAktivní reproStudiové monitoryMixyPowermixyZesilovačeMikrofonyBezdrátové systémyOdposlechy do ušíSluchátkaNahrávací zařízeníHudební softwareZvukové kartyAndroid a iOSDJKabely, konektoryPříslušenství zvukové technikyAkční nabídka zvukPříslušenstvíStoličkyLadičky a metronomyPouzdra a povlakyStojanyŘemeny a zámkyStrunySluchátkaLampičkyPedályEfektyTrsátka, kapodastry a slideNotoviny, zpěvníkyAdaptéryČističe a mazadlaDárkové předmětyPoužité zbožíAudio videoBluray, DVD přehrávačeAV receiveryMikrosystémyStolní audioDomácí kinoHifi komponentyReproduktoryGramofonySluchátkaPříslušenství audio-videoAkční nabídka hifiPoužité zbožíVýprodejVýprodej kytaryVýprodej klávesyVýprodej bicíPoužité zbožíKlávesyKytaryZvukPříslušenstvíAudio-video
Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies, nezbytných pro dobré fungování webu. Zásady ochrany osobních údajů.